Автор Тема: На борба с Acer  (Прочетена 7622 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gabo

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1 529
  • Пол: Мъж
На борба с Acer
« -: Юли 20, 2009, 21:31:06 »
Мразя лаптопи и по-точно - техните производители, които всячески пъхат какво ли не, уж за по-добро, но ловко подтиквайки потребителя да се хвърли в лапите на Windows Vista.  :o
Е да, но пък има хора, които не я харесват (все още) и свикнали да работят с Windows ХР си искат пак него на новия лаптоп.
Та баш с такъв приятен случай почти ми започна седмицата и деня.
Носят ми лаптоп като слънце, Acer Aspire 5737Z  - мазен та мазен, с какви ли не чудеса вътре, вкл. и четец за пръстови отпечатъци.

Скоро не бях качвал XP на такова животно, но имах добри впечатления от Acer, които за разлика от някои други производители на лаптопи все пак пишат драйвери и за по-стария Windows.  ;)
Е, наложи се да задам от BIOS режима на работа на харда да е IDE, сместо AHCI ама то това кой не го знае.
Метнах аз диска с Windows-а и докато отидох на кафе, той почти се инсталирал. Гледам в кутията на лаптопа - мъдри се и едно CD, скептично го сложих в устройството и какво да видя - ми там си има драйвери безчет и безброй, и то и за двете ОС.
Потърках доволен лапи, ;D предвкусвайки чевръстата инсталация, лишена от досадното търсене на поредното неразпознато устройство по PID, SID и какви ли още не тайни знаци. Е да, ама не. Бях подло изненадан от син екран, още след опит за инсталация на видеодрайвера, за нелошата платка nVidia GeForce 9400M.
На BSOD многозначително се мъдреше някакво съобщение за грешка от рода:  :'(
stop: 0x0000007f и още по незначещи 0х00000000 параметри в скобите.
Брях, викам си, що стана та не вечеряхме? Махнах драйверите за дъното (че целия чипсет е nVidia), пущам пак инсталацията - пак приятния син екран. Радост голяма ви казвам.  ???
Пуснах търсене в Google с подробно описание на модела и синдрома - почти нищо, разширих търсенето - намерех лек намек за светлина в тунела - правели го лаптопите с версия на BIOS 1.08 и патили хора препоръчваха да се върне по-старата версия 1.06.
Проверих версията на BIOS-a - верно 1.08- лоша работа, щото в описанието което намерих, даваха акъл да се ползва софтуер за флашване под Windows Vista и то от съвсем друг лаптоп, щото истинския не давал да се записват по-стари версии върху по-нови.
И тъкмо се бях прекръстил и търсех къде ми е вълшебния амулет дето си го стискам преди флашване с риск (то па кое ли не е) и какво да видя - ми те братята Асер-ци изкарали по-нова версия на BIOS - 1.10, и то за късмет - само преди 5 дни - на 15.07  ;D ;D
BIOS_ACER_v1.10_Windows_AS5737Z
Дръпнах го аз завчас, плюнах си в пазвата против стрес и стартирах ъпдейта. Стартирах, ама той ме нагруби, щото видиш ли, не можел да си намери някакъв си тъп phlashnt.sys и да съм се оплачел на Админа, той да го пуснел. А че потребителя е с Админ права не го интересуваше. Не го интересуваше, че и баш Админина седеше пред компа. Пробвах и с десен бутон RunAS - тоже същия резултат.  ???
Секунда размисъл и реших да пробвам друго - сложих парола на текущия потребител, и след рестарта естествено ми поиска парола, да, ама му набих Ctr+Alt+Del и си излезе нормалния екран за логване, там си писах кротко Administrator, писах си и паролата и гламавата програма взе че се стартира, и не само това, но и след 3 минутно треперене вече имах BIOS версия 1.10. ;D ;D ;D
От там насетне инсталирането на която и да е версия на драйвера за видеото просто не беше проблем.

Та не скучах с тоя приятен лаптоп, дано не скучаете и вие, ако се си го купили  ;D
« Последна редакция: Октомври 04, 2009, 16:49:18 от gabo »