Автор Тема: Скаридарник под аквариума  (Прочетена 5546 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gabo

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1 529
  • Пол: Мъж
Скаридарник под аквариума
« -: Юли 12, 2010, 11:20:05 »
Гледах си от близо година и аз скаридки в общия аквариум (RedCherry), въдеха се добре, рибите почти не ги закачаха. Подразбрах обаче, че било модерно да имаш отделен, малък аквариум, дето да бъде наречен 'скаридарник'.
Нещеш ли, точно тогава един приятел реши, че има излишен 30 литров аквариум и ми го връчи, да го стопанисвам както намеря за добре.
За добре намерих, да го направя  скаридарник. Място за него обаче не намирах, стаята ми и без това не е от най-големите. Загледах се обаче в сегашната стойка на аквариума, където майстора дето ми я прави, беше поставил подпорни винкели, с цел един ден да реализирам там рафтче.
.
Викам си аз - абе не може ли да намуша аз там малкият аквариум и всичко да ми е на едно място, риби, скариди и други мезета?
и сам си отговарям - Може, може, ама как ще се обслужва това чудо? От горе оставаха не-повече от 4-5 см разстояние и дори моите нежни ръчички нямаше как да бърникат ако се наложи почистване, доливане на вода или каквото там се прави с аквариумите.
След няколко бири и консултации с приятели, решението изникна - ще монтирам аквариумчето на подвижен плот, така че да може да се изважда при нужда, а след това да си се прибира където му е мястото.
Речено - сторено, но....

... пантите не можеше да са обикновени, като за чекмедже, не само защото нямаше страници за които да ги захвана, но и защото не бях сигурен дали ще устискат близо 40-те килограма тежест. Решението се оказа - плоски панти, предназначени и за странично и за долно монтиране.

Премерихме внимателно къде точно да се поставят, за да е разпределена тежестта

Проба как стои горния плот спрямо долния и още един път премерване на разстоянията.

Проверка, дали не сме объркали посоките за монтажа

И вече смело завъртане на винтовете.

Малко тестове на сухо, в отворено

и затворено положение.

Монтаж на мястото под аквариума

и съответно - още един тест - отваряне - затваряне.
След лека корекция и обтъркване на кантовете, направихме и проба с празен аквариум:

А после и с пълен

Общ изглед на малкия, под големия

Малкия, изваден за технически процедури:

За близо 5 месеца откакто е реализирано съоръжението, не е дало  дефекти :) Ама сигурно, защото го поляхме както подобава и по време на работа и след това с помощник-майстора  ;D
« Последна редакция: Май 07, 2016, 17:53:43 от gabo »